X
>

Czas leczy rany – my zrobimy to szybciej.

Już teraz sprawdź wolny termin wizyty.

NA CZYM POLEGA BADANIE?

Dzięki badaniu gastroskopowemu lekarz może skontrolować, w jakim stanie jest przełyk, żołądek i dwunastnica pacjenta. Badanie to jest zaliczane do jednego z najdokładniejszych i najskuteczniejszych badań diagnostycznych, jakimi obecnie dysponuje medycyna. W czasie trwania gastroskopii lekarz ma możliwość pobrania kawałka błony śluzowej, która jest później badana, a także może usunąć polipy, poszerzyć zwężenie przewodu pokarmowego albo zatamować krwawienie wewnętrzne. Wykonuje się je, kiedy u pacjenta podejrzewane są choroby żołądka, dwunastnicy lub przełyku.

Gastroskopia krok po kroku:

Podanie leków uspakajających i znieczulających
Pacjent może jeszcze przed badaniem dostać leki uspokajające, które spowodują, że podczas wykonywania gastroskopii będzie czuł się komfortowo i będzie odpowiednio rozluźniony. Następnie podawany jest miejscowy lek znieczulający. Lekarz może rozpylić go na tylną część gardła albo podać pacjentowi specjalną tabletkę do ssania, która skutecznie znieczuli gardło.

Zabezpieczenie zębów
Kolejnym krokiem jest nałożenie pacjentowi ochraniacza na zęby, aby w czasie badania były właściwie zabezpieczone.

Wprowadzenie endoskopu
Teraz pora zacząć badanie. Lekarz wprowadza przez usta endoskop, czyli wąską i elastyczną kamerę teleskopową, która wyglądem przypomina cienką rurkę. Pacjent musi połknąć końcówkę endoskopu, aby pomóc urządzeniu przemieścić się w dół przełyku w kierunku żołądka.

Kontrola swobodnego oddechu i odsysanie nadmiaru śliny
Podczas badania pacjent musi swobodnie oddychać, w wyjątkowych sytuacjach podawany jest tlen. Pielęgniarka, która zawsze towarzyszy lekarzowi podczas takiego badania, odsysa przy użyciu specjalnej rurki nadmiar śliny nagromadzonej w ustach pacjenta.

Pompowanie powietrza do żołądka
Zazwyczaj przez rurkę pompowane jest do żołądka powietrze, które rozpręża go i sprawia, że można lepiej przyjrzeć się jego wyściółce. Moment ten może być odczuwany przez pacjenta jako niemiła sensacja, która powoduje nienaturalne wrażenie napełnienia, a także może wywoływać przejściowe nudności.

Kontrola stanu przełyku, żołądka i dwunastnicy
Dzięki obiektywowi kamery umieszczonego na końcu endoskopu lekarz na bieżąco obserwuje na monitorze stan wyściółki badanych organów.

Biopsja
Czasami jest potrzeba wykonania biopsji. W takim wypadku przez endoskop lekarz wprowadza specjalne narzędzia i pobiera próbkę komórek.

Koniec badania
Po skończonym badaniu lekarz szybko i bezboleśnie wyjmuje endoskop.

Cena gastroskopii:

  • Gastroskopia – 300 zł
  • Test na Helicobacter Pylori – 40 zł
  • Pobranie wycinka do badania histopatologicznego – 70 zł
  • Znieczulenie z udziałem pielęgniarki anestezjologicznej – 150 zł
  • Znieczulenie do jednego badania endoskopowego z udziałem zespołu anestezjologicznego – 350 zł