Dzięki badaniu gastroskopowemu lekarz może skontrolować, w jakim stanie jest przełyk, żołądek i dwunastnica pacjenta. Badanie to jest zaliczane do jednego z najdokładniejszych i najskuteczniejszych badań diagnostycznych, jakimi obecnie dysponuje medycyna. W czasie trwania gastroskopii lekarz ma możliwość pobrania kawałka błony śluzowej, która jest później badana, a także może usunąć polipy, poszerzyć zwężenie przewodu pokarmowego albo zatamować krwawienie wewnętrzne. Wykonuje się je, kiedy u pacjenta podejrzewane są choroby żołądka, dwunastnicy lub przełyku.
Gastroskopia krok po kroku:
• Podanie leków uspakajających i znieczulających Pacjent może jeszcze przed badaniem dostać leki uspokajające, które spowodują, że podczas wykonywania gastroskopii będzie czuł się komfortowo i będzie odpowiednio rozluźniony. Następnie podawany jest miejscowy lek znieczulający. Lekarz może rozpylić go na tylną część gardła albo podać pacjentowi specjalną tabletkę do ssania, która skutecznie znieczuli gardło.
• Zabezpieczenie zębów Kolejnym krokiem jest nałożenie pacjentowi ochraniacza na zęby, aby w czasie badania były właściwie zabezpieczone.
• Wprowadzenie endoskopu Teraz pora zacząć badanie. Lekarz wprowadza przez usta endoskop, czyli wąską i elastyczną kamerę teleskopową, która wyglądem przypomina cienką rurkę. Pacjent musi połknąć końcówkę endoskopu, aby pomóc urządzeniu przemieścić się w dół przełyku w kierunku żołądka.
• Kontrola swobodnego oddechu i odsysanie nadmiaru śliny Podczas badania pacjent musi swobodnie oddychać, w wyjątkowych sytuacjach podawany jest tlen. Pielęgniarka, która zawsze towarzyszy lekarzowi podczas takiego badania, odsysa przy użyciu specjalnej rurki nadmiar śliny nagromadzonej w ustach pacjenta.
• Pompowanie powietrza do żołądka Zazwyczaj przez rurkę pompowane jest do żołądka powietrze, które rozpręża go i sprawia, że można lepiej przyjrzeć się jego wyściółce. Moment ten może być odczuwany przez pacjenta jako niemiła sensacja, która powoduje nienaturalne wrażenie napełnienia, a także może wywoływać przejściowe nudności.
• Kontrola stanu przełyku, żołądka i dwunastnicy Dzięki obiektywowi kamery umieszczonego na końcu endoskopu lekarz na bieżąco obserwuje na monitorze stan wyściółki badanych organów.
• Biopsja Czasami jest potrzeba wykonania biopsji. W takim wypadku przez endoskop lekarz wprowadza specjalne narzędzia i pobiera próbkę komórek.
• Koniec badania Po skończonym badaniu lekarz szybko i bezboleśnie wyjmuje endoskop.
Cena gastroskopii:
Gastroskopia – 300 zł
Test na Helicobacter Pylori – 40 zł
Pobranie wycinka do badania histopatologicznego – 70 zł
Znieczulenie z udziałem pielęgniarki anestezjologicznej – 150 zł
Znieczulenie do jednego badania endoskopowego z udziałem zespołu anestezjologicznego – 350 zł