X
>

Czas leczy rany – my zrobimy to szybciej.

Już teraz sprawdź wolny termin wizyty.

Leczenie operacyjne

Operacja to czasami jedyna możliwość skutecznej interwencji poprawiającej krążenie żylne w nogach.

Jeśli niewydolność żylna dotyczy głównych pni żylnych – żyły odpiszczelowej i (lub) odstrzałowej i jest bardzo zaawansowana, jedynie operacja może przynieść efekt.

Leczenie operacyjne polega na wycięciu niewydolnych żył odpiszczelowej lub/i odstrzałkowej, gałęzi żylnych oraz wycięciu żylaków, przecięciu i podwiązaniu perforatorów. Przeprowadza się je w klinice z jednodniowym pobytem. Znieczulenie do operacji stosuje się przewodowe lub ogólne – na życzenie pacjenta albo ze względu na szczególne wskazania medyczne. Pacjent przebywa w klinice do następnego dnia otrzymując leczenie – kroplówki i leki.

Do domu otrzymuje zalecenia pooperacyjne – leki przeciwkrzepliwe – heparyny drobnocząsteczkowe przez 14 dni, paracetamol przeciwbólowo oraz nosi pończochy przeciwżylakowe II klasy ucisku. Po 7 dniach pacjent przychodzi na kontrolę chirurgiczną i zostają usunięte szwy.

Pacjent przebywa w klinice do następnego dnia otrzymując leczenie – kroplówki i leki. Do domu otrzymuje zalecenia pooperacyjne – leki przeciwkrzepliwe – heparyny drobnocząsteczkowe przez 14 dni, paracetamol przeciwbólowo oraz nosi pończochy przeciwżylakowe II klasy ucisku. Po 7 dniach pacjent przychodzi na kontrolę chirurgiczną i zostają usunięte szwy.

  • Żylaki objawowe
  • Żylaki bezobjawowe powodujące defekt kosmetyczny
  • Powiększenie się żylaków mimo leczenia zachowawczego
  • Nawracające zapalenie żylaków
  • Krwotoki z żylaków
  • Owrzodzenia goleni
  • Żylaki nawrotowe
  • Niedokrwienie kończyn dolnych
  • Niedrożność żył głębokich
  • Skaza krwotoczna
  • Obrzęk chłonny

Operacja żylaków kończyn dolnych z pary wodnej – SVS (Steam Vein Sclerosis)

SVS opiera się na wykorzystaniu pary wodnej w celu zamknięcia zmienionych żył. Energia, która jest potrzebna do zamknięcia zmienionej chorobowo żyły jest przenoszona dzięki czystej wodzie dostarczanej w mikrodawkach pod postacią pary wtryskiwanej na końcu cewnika. Temperatura pary to około 140 st.C i jest to tzw. para sucha lub przegrzana. Dawkowanie pary do światła naczynia jest wystandaryzowane w specjalnym przetworniku. Przy jednym strzale aparat wytwarza moc o wartości 60 W. Przy większej średnicy chorej żyły stosuje się najczęściej dwu, trzy lub nawet czterokrotną dawkę.
Takie rozwiązanie jest proste, zabieg jest krótki, a efekty terapeutyczne bardzo dobre, a przy tym obarczone stosunkowo niewielkim ryzykiem powikłań.

Operacja żylaków kończyn dolnych z użyciem sondy KRIO

Zabieg składa się z kilku etapów:

1. W pierwszym etapie wykonuje się mapping czyli oznaczenie żylaków i niewydolnej żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej.
2. Po ułożeniu na stole pacjent jest usypiany przez anestezjologa. Obecnie używamy Propofolu podając go dożylnie.
3. Znieczulenie miejscowe 0.25% – 0,5% Xylokainą.
4. Odsłonięcie żyły odpiszczelowej( po przecięciu skóry i tkanki podskórnej) z kilkucentymetrowego cięcie w pachwinie (w fałdzie pachwinowym). Po zagojeniu cięcie to będzie niewidoczne. Następnie podwiązuje się wszystkie dopływy dochodzące do opuszki.
5.W okolicy kostki przyśrodkowej nacinamy skórę około 5mm i wypreparowuje się dystalny odcinek VSM Dystalny odcinek podwiązujemy, a w odcinek dogłowowy wprowadzamy sondę Nabottofa, którą wyprowadzamy w pachwinie.
6. Jeżeli niewydolna jest VSP – nacinamy w dole podkolanowym i wypreparowujemy niewydolną żyłę VSP następnie wypreparowujemy dystalny odcinek VSP w okolicy kostki bocznej i również wkładamy sondę Nabtoffa. W niektórych sytuacjach udaje się usnąć VSP za pomocą sondy krio.
7. Z niewielkich cięć 2- 3mm za pomocą sondy krio usuwane są konglomeraty żylne.
8. Usunięcie żyły odpiszczelowej i ew. odstrzałkowej z użyciem sondy Nabatoffa.
9. Szwy i opatrunki uciskowe na kończynę.

Leczenie operacyjne z użyciem lasera i krio w modyfikacji własnej

Zabieg składa się z kilku etapów:

1. W pierwszym etapie wykonuje się mapping czyli oznaczenie żylaków i niewydolnej żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej.
2. Po ułożeniu na stole pacjent jest usypiany przez anestezjologa. Obecnie używamy Propofolu podając go dożylnie.
3. Odsłonięcie żyły odpiszczelowej( po przecięciu skóry i tkanki podskórnej) z kilkucentymetrowego cięcie w pachwinie (w fałdzie pachwinowym). Po zagojeniu cięcie to będzie niewidoczne. Następnie podwiązuje się wszystkie dopływy dochodzące do opuszki.
6.W okolicy kostki przyśrodkowej nacinamy skórę około 5mm i wypreparowuje się dystalny odcinek VSM Dystalny odcinek podwiązujemy, a w odcinek dogłowowy wprowadzamy sondę laserową która wyzwala energię niszczy śródbłonek żyły odpiszczelowej W następstwie dochodzi do zwłóknienia żyły i jej niedrożności.
7 Cewnik wprowadzamy pod kontrolą USGD 3. Znieczulamy miejscowe 0.25% – 0,5% Xylokainą nad żyłą VSM w ten sposób aby stworzyć przestrzeń płynową między VSM a skórą i jednocześnie ucisnąć\ VSM w celu zmniejszenia jej średnicy.
8 Pozostałe żylaki usuwamy za pomocą kroi sondy.