X
>

Czas leczy rany – my zrobimy to szybciej.

Już teraz sprawdź wolny termin wizyty.

Operacje przepukliny Łódź

Przepuklina (łac. hernia) to nieprawidłowe przemieszczenie się narządów lub ich części poza jamę ciała, w której się znajdują. Najczęściej występuje w okolicy pachwiny.

Rodzaje:

  • przepuklina pachwinowa,
  • przepuklina udowa,
  • przepuklina mosznowa,
  • przepuklina lędźwiowa,
  • przepuklina pępkowa i okołopępkowa,
  • przepuklina kresy białej.

Objawy:
Przepuklina, to następstwo pęknięcia lub skrajnego osłabienia struktur mięśniowo- powięziowych ścian jamy brzusznej. Warstwę mięśniową pokrywa od zewnątrz skóra z tkanką tłuszczową a od wewnątrz cienka błona zwana otrzewną – w przepuklinie tylko te dwie warstwy stanowią barierę pomiędzy światem zewnętrznym a narządami jamy brzusznej. Wzrost ciśnienia w jamie brzusznej podczas kaszlu, wysiłku, czynności fizjologicznych wypycha ruchome narządy wewnętrzne,(najczęściej jelita) do pozbawionego mięśni uwypuklenia zwanego workiem przepuklinowym.

Opis zabiegu:
Operację wykonuje się w znieczuleniu przewodowym, miejscowym lub ogólnym.
Cięcie skórne najczęściej nad guzem przepuklinowym .
W kolejnym etapie wypreparowuje się worek przepuklinowy, wrota. I wykonuje się plastykę powłok tkankami własnymi lub materiałem syntetycznym.
Ostateczny rodzaj zabiegu zostaje ustalony podczas operacji, dlatego chirurg przed operacją musi uzyskać zgodę na ewentualne zmiany taktyki operacyjnej.
Po zabiegu pacjent zostaje na noc na obserwację, rano zostaje wypisany do domu wraz ze skierowaniem na wizytę kontrolną.

Komu zagraża przepuklina?
Na przepuklinę najczęściej chorują osoby o dużej nadwadze, osoby wykonujące pracę wymagającą podnoszenia i dźwigania ciężarów, kobiety w ciąży, mężczyźni mający problem z oddawaniem moczu z powodu przerostu prostaty, osoby cierpiące na przewlekłe zaparcia lub przewlekłe choroby oskrzelowo-płucne. Przepukliny powstają także w bliznach pooperacyjnych, bliznowata tkanka jest mniej wytrzymała od zdrowej tkanki łącznej. Przepuklina częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet.